Panele grzewcze

Za zmianą źródła ogrzewania przemawiają zarówno rosnące koszty, jak i negatywny wpływ na środowisko. Systemy grzewcze oparte na paliwach stałych, które są tradycyjnym rozwiązaniem w Polskich domach, stanowią jedno z najpoważniejszych źródeł zanieczyszczenia powietrza, w tym smogu. Z tego też powodu rosnącym zainteresowaniem cieszą się panele grzewcze na podczerwień. Wykorzystanie energii elektrycznej do ogrzewania domu lub biura jest bardziej opłacalną pod kątem ekonomicznym alternatywą, która jednocześnie jest przyjazna dla naszej planety.

PANELE NA PODCZERWIEŃ –
CO WARTO WIEDZIEĆ?

Panele grzewcze wykorzystują technologię podczerwieni, znaną również jako technologia infrared. Nazwa ta pochodzi od angielskiej nazwy promieniowania podczerwonego, które stanowi skuteczne i wydajne źródło ciepła. To rozwiązanie wygodne w użyciu, łatwe w obsłudze i pozwalające na ogrzanie całego budynku i utrzymanie w nim stałej temperatury niezależnie od pory roku.

Zdolność do równomiernego rozprowadzanie ciepła sprawia, że panele grzewcze są dużo bardziej ekonomiczne niż ogrzewanie konwekcyjne. Odpowiada za to mechanizm działania, dzięki któremu energia nie jest tracona z powodu ogrzewania samego powietrza, tylko trafia bezpośrednio do celu. Dzięki temu satysfakcjonujący efekt grzewczy można osiągnąć przy zdecydowanie niższym nakładzie energii, a więc również niższym kosztem.

JAK DZIAŁA PANEL GRZEWCZY NA PODCZERWIEŃ?

 • Panele grzewcze zasilane są energią elektryczną.
 • Przekształcają energię elektryczną w ciepło przy wykorzystaniu podczerwieni (fal cieplnych).
 • Fala podczerwona emitowana przez panel grzewczy rozchodzi się po całym pomieszczeniu, ogrzewając obiekty, które napotka na swojej drodze – w tym meble, ściany i przebywające w nim osoby.
 • Obiekty absorbują ciepło.
 • Gdy obiekty się ogrzeją, oddają ciepło z powrotem do otoczenia, co pozwala na osiągnąć komfortową temperaturę powietrza.

PANELE PODCZERWIENI – JAKIE SĄ KORZYŚCI?

Dla osiągnięcia optymalnych efektów cieplnych niezwykle ważny jest prawidłowy dobór mocy (30 W/m3). Dzięki właściwym parametrom panele grzewcze mogą utrzymać stałą temperaturę na poziomie 22-23°C. Pobierają przy tym energię elektryczną zaledwie przez 5 godzin w ciągu doby (jest to uśredniony wynik przy uwzględnieniu całorocznego sezonu grzewczego).

Panele grzewcze elektryczne stanowią nie tylko tanie źródło ciepła, ale także pomagają tworzyć zdrowe środowisko do życia, szczególnie pod kątem ochrony dróg oddechowych. Promieniowanie podczerwone wpływa bowiem na stan samego budynku – osusza ściany, dzięki czemu eliminuje wilgoć, grzyb i pleśń, które mogą przyczyniać się do powstawania chorób i alergii.

BEZPIECZEŃSTWO

Nie bez powodu działanie ogrzewania wykorzystującego podczerwień porównywane jest do promieni słonecznych – w środowisku naturalnym fale podczerwone są emitowane właśnie przez Słońce, dlatego jest to promieniowanie absolutnie bezpieczne dla zdrowia.

BRAK ZANIECZYSZCZEŃ

Panele grzewcze to ogrzewanie elektryczne, czyli do wytwarzania ciepła nie wykorzystują paliw stałych, więc nie przyczyniają się do powstawania smogu poprzez emisję zanieczyszczeń. Co więcej, można zasilać za pomocą wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii prosto ze Słońca.

NISKIE KOSZTY OGRZEWANIA

Inwestycja w panele grzewcze pozwala znacznie zredukować wydatki związane z ogrzewaniem budynku. Oszczędności wynikają przede wszystkim z wydajności systemu, który do wytworzenia ciepła zużywa znacznie mniejszą ilość energii elektrycznej niż w przypadku tradycyjnych źródeł ciepła.

WIĘKSZA KONTROLA

Elektryczny panel grzewczy wiąże się przede wszystkim z dużą swobodą dotyczącą doboru optymalnej temperatury dla poszczególnych pomieszczeń – dla każdego pokoju możesz ustawić inną temperaturę, zależnie od Twoich potrzeb i upodobań.

ESTETYKA

Dyskretny wygląd paneli grzewczych pozwala bezproblemowo wkomponować je w wystrój wnętrza, bez zaburzenia stylu i walorów estetycznych. Z kolei możliwość montażu na suficie sprawia, że ogrzewanie staje się praktycznie niewidoczne.

JAKOŚĆ POWIETRZA

Fale cieplne nie wysuszają powietrza i nie powodują jego cyrkulacji, dzięki czemu w pomieszczeniach nie unosi się kurz i drobnoustroje. Z tego względu panele grzewcze są świetnym rozwiązaniem dla alergików, a także każdego ceniącego zdrowie powietrze w swoim domu.

WYGODA

System grzewczy opierający się na podczerwieni jest praktycznie bezobsługowy. Jest zasilany energią elektryczną, więc nie wymaga dokładania opału, rozpalania ani czyszczenia. Pozwala za to na szybką i wygodną regulację ustawień w taki sposób, aby dostosować temperaturę do aktualnych potrzeb. Wybierając wysokiej jakości panele grzewcze od sprawdzonych dostawców, możesz liczyć na ich wieloletnie działanie bez żadnych awarii i uszkodzeń.

OSZCZĘDNOŚĆ MIEJSCA

W przeciwieństwie do grzejników, które znacznie wpływają na funkcjonalność pomieszczenia, panele grzewcze zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Z uwagi na ich niewielki rozmiar mogą być montowane zarówno na ścianach, jak i na suficie. Duża swoboda pod tym względu pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Dodatkową zaletą jest to, że system nie posiada pieca, dlatego nie potrzebujesz kotłowni ani miejsca do przechowywania opału.

DLACZEGO SOLARSPOT?

Zespół SolarSpot to grupa doświadczonych specjalistów ds. czystej energii i zielonych rozwiązań – stale rozbudowujemy naszą ofertę, wykorzystując innowacyjne technologie, dzięki którym możesz osiągnąć jeszcze większe korzyści.

Wszystkie projekty tworzymy, uwzględniając rzeczywiste potrzeby klientów, a do ich realizacji stosujemy tylko sprawdzone komponenty od renomowanych producentów. Oferowane przez nas panele grzewcze charakteryzują się wysoką jakością i wydajnością.

Co dokładnie możemy dla Ciebie zrobić? Pomożemy Ci dobrać właściwą moc paneli grzewczych, wskażemy ich optymalne rozmieszczenie i zadbamy o ich profesjonalny montaż, który jest gwarancją sprawnego i bezawaryjnego działania.

MONTAŻ PANELI GRZEWCZYCH

Panele grzewcze mogą być montowane na ścianach i na suficie, a sam proces instalacji nie jest skomplikowany. Wystarczy umocować je w wybranym miejscu oraz podłączyć do termostatu, aby cieszyć się tanim źródłem ciepła w domu. Na efektywność systemu ogromny wpływ ma umiejscowienie panelu:

 • Panele na podczerwień powinny być rozmieszczone w pomieszczeniu w taki sposób, aby umożliwić równomierne rozchodzenie się promieniowania po całej jego powierzchni.
 • W przypadku montażu na ścianach należy zadbać o to, by panele grzewcze nie były zasłonięte (np. przez meble), bo mogłoby to wpłynąć na ich efektywność.
 • Umieszczając panele w łazience lub kuchni, warto sięgnąć po modele wodoszczelne lub zadbać o to, żeby znajdowały się miejscu, które nie naraża urządzenia na bezpośredni kontakt z wodą.
 • Miejsce instalacji powinno minimalizować ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

JAK SFINANSOWAĆ INWESTYCJĘ?

W ramach rządowego programu Czyste Powietrze możliwe jest otrzymanie dotacji na wymianę starego ogrzewania na paliwa stałe na nowoczesne, bardziej wydajne i lepsze dla środowiska rozwiązanie, takie jak panele grzewcze. To szansa na otrzymanie bezzwrotnego dofinansowania, dzięki któremu opłacalność inwestycji w elektryczny system grzewczy wzrośnie jeszcze bardziej. W SolarSpot pomożemy Ci w znalezieniu optymalnych rozwiązań dla Twojego projektu i dopełnieniu niezbędnych formalności.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić!
Umów się na darmową analizę: Wypełnij formularz  UMÓW WIZYTĘ EKSPERTA

  Wypełnij formularz kontaktowy

  SPOTKANIE

  Nasz ekspert ds. fotowoltaiki skontaktuje się z Tobą w celu uzgodnienia terminu spotkania

  OFERTA

  Na podstawie zebranych informacji przedstawimy ofertę realizacji instalacji

  REALIZACJA

  Wykonamy instalację i zaczniesz oszczędzać!

  PROFESJONALNA OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA

  Monitorujemy działanie Twojej instalacji 24/7

  Masz pytania?

  Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.