
Wprowadzamy bilansowanie 1:1. Nasi nowi klienci mogą rozliczać nadwyżki energii elektrycznej w ramach zwrotu 100%, odzyskując całość energii wprowadzonej do sieci. Dowiedz się więcej o Twoich nowych możliwościach!
Spis treści
Czym jest bilansowanie 1:1?
Bilansowanie 1:1 (zwane inaczej opustem 1:1 lub zwrotem 100%) to jeden ze sposobów rozliczenia nadwyżek energii elektrycznej produkowanej z fotowoltaiki i oddanej do sieci. Sposób ten jest ciekawą alternatywą dla net-billingu, gdyż umożliwia wykorzystanie całości wytworzonego prądu.
Rozliczenie 1:1 jest dostępne dla klientów indywidualnych będących w popularnej taryfie G12w. Skorzystać z niego mogą praktycznie wszyscy, gdyż maksymalna moc instalacji wynosi aż 50 kWp.
Co zyskasz, decydując się bilansowanie 1:1?
- 100% energii z fotowoltaiki wraca do Ciebie – ile wyprodukujesz, tyle odzyskasz,
- Niższy koszt początkowy inwestycji – brak potrzeby przewymiarowania instalacji,
- Szybki czas zwrotu inwestycji (średnio 6 lat),
- Brak zmiennych kosztów dystrybucji energii.
W ramach usługi otrzymasz 5 napraw w roku – każda do 1500 zł, wsparcie ze strony aż 9 specjalistów (w tym napraw np. sprzętu AGD i RTV), a także gwarancję darmowej wymiany niedziałających elementów instalacji lub pompy ciepła.
100% energii wraca do Ciebie
W praktyce bilansowanie 1:1 nie różni się zbytnio od poprzedniego systemu rozliczeń (net-meteringu). Prosument wciąż wysyła nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne do sieci, a zakład elektroenergetyczny pełni funkcję wirtualnego magazynu. Różnica polega na sposobie rozliczenia nadwyżek – nie odbierasz tylko 70-80%, tylko całe 100%.
Dzięki bilansowaniu 1:1 zyskujesz pewność, że odzyskasz tyle energii, ile jej wcześniej wyprodukujesz. Wygenerowaną w słoneczne dni energię, może w całości wykorzystać w dni pochmurne, nocą oraz zimą.
Niższy koszt początkowy inwestycji
Przy bilansowani 1:1 niepotrzebne staje się przewymiarowanie instalacji. We wcześniejszym systemie (net-meteringu) fotowoltaika musiała być zazwyczaj odrobinę „większa” niż zapotrzebowanie energetyczne domu, gdyż projekt uwzględniał stratę 20-30% wynikającą z rozliczenia w systemie opustów.
Z kolei bilansowanie 1:1 umożliwia wykorzystanie całości wyprodukowanej energii, więc instalacja może być dokładnie taka, jakiej potrzebujesz. To natomiast zmniejsza koszt początkowy całej inwestycji. Przykładowo, jeśli zapotrzebowanie energetyczne Twojego domu wynosi 6 MGh rocznie, możesz kupić instalację o mocy 6 kWp.

Więcej energii – więcej możliwości
- Jeśli zdecydujesz się na bilansowanie 1:1 otrzymasz rabat 100% na zmienne koszty energii pobranej z wirtualnego magazynu.
- Zyskujesz gwarancję rozliczenia po najniższej cenie regulowanej przez Urząd Energetyki.
- Nie musisz mieć wkładu własnego – możesz otrzymać kredyt do 60 tys. zł nawet na mikroinstalcję o większej mocy.
- Możesz skorzystać z dofinansowania oferowanego przez program Mój Prąd 4.0 dla instalacji do 10 kWp, co jeszcze bardziej obniży koszty i przyspieszy zwrot inwestycji.
Jak wybrać firmę oferującą zwrot 100%?
W modelu 1:1 potrzebna jest współpraca zarówno wytwórcy, jak i spółki obrotu energią. Oznacza to, że podpisujesz umowę kompleksową (umowę na sprzedaż i dystrybucję energii) ze spółką, która jest inna niż Twój sprzedawca z urzędu. Możesz zatem samodzielnie wybrać firmę, która zaproponuje Ci najlepsze usługi.
Na co warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając firmę oferującą zwrot 100%?
- koszt dystrybucji energii,
- dopuszczalna wielkość instalacji fotowoltaicznej,
- taryfę, w której obowiązuje usługa,
- dodatkowe opłaty,
- czas przechowywania nadwyżek w tzw. wirtualnym magazynie.