Bilansowanie 1:1 – zwrot 100% energii z fotowoltaiki

Wprowadzamy bilansowanie 1:1. Nasi nowi klienci mogą rozliczać nadwyżki energii elektrycznej w ramach zwrotu 100%, odzyskując całość energii wprowadzonej do sieci. Dowiedz się więcej o Twoich nowych możliwościach!

Czym jest bilansowanie 1:1?

Bilansowanie 1:1 (zwane inaczej opustem 1:1 lub zwrotem 100%) to jeden ze sposobów rozliczenia nadwyżek energii elektrycznej produkowanej z fotowoltaiki i oddanej do sieci. Sposób ten jest ciekawą alternatywą dla net-billingu, gdyż umożliwia wykorzystanie całości wytworzonego prądu. 

Rozliczenie 1:1 jest dostępne dla klientów indywidualnych będących w popularnej taryfie G12w. Skorzystać z niego mogą praktycznie wszyscy, gdyż maksymalna moc instalacji wynosi aż 50 kWp.

Co zyskasz, decydując się bilansowanie 1:1?

 • 100% energii z fotowoltaiki wraca do Ciebie – ile wyprodukujesz, tyle odzyskasz,  
 • Niższy koszt początkowy inwestycji – brak potrzeby przewymiarowania instalacji,
 • Szybki czas zwrotu inwestycji (średnio 6 lat), 
 • Brak zmiennych kosztów dystrybucji energii.

W ramach usługi otrzymasz 5 napraw w roku – każda do 1500 zł, wsparcie ze strony aż 9 specjalistów (w tym napraw np. sprzętu AGD i RTV), a także gwarancję darmowej wymiany niedziałających elementów instalacji lub pompy ciepła.

100% energii wraca do Ciebie

W praktyce bilansowanie 1:1 nie różni się zbytnio od poprzedniego systemu rozliczeń (net-meteringu). Prosument wciąż wysyła nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne do sieci, a zakład elektroenergetyczny pełni funkcję wirtualnego magazynu. Różnica polega na sposobie rozliczenia nadwyżek – nie odbierasz tylko 70-80%, tylko całe 100%.

Dzięki bilansowaniu 1:1 zyskujesz pewność, że odzyskasz tyle energii, ile jej wcześniej wyprodukujesz. Wygenerowaną w słoneczne dni energię, może w całości wykorzystać w dni pochmurne, nocą oraz zimą. 

Niższy koszt początkowy inwestycji

Przy bilansowani 1:1 niepotrzebne staje się przewymiarowanie instalacji. We wcześniejszym systemie (net-meteringu) fotowoltaika musiała być zazwyczaj odrobinę „większa” niż zapotrzebowanie energetyczne domu, gdyż projekt uwzględniał stratę 20-30% wynikającą z rozliczenia w systemie opustów.

Z kolei bilansowanie 1:1 umożliwia wykorzystanie całości wyprodukowanej energii, więc instalacja może być dokładnie taka, jakiej potrzebujesz. To natomiast zmniejsza koszt początkowy całej inwestycji. Przykładowo, jeśli zapotrzebowanie energetyczne Twojego domu wynosi 6 MGh rocznie, możesz kupić instalację o mocy 6 kWp.

czym jest bilansowanie

Więcej energii – więcej możliwości

 • Jeśli zdecydujesz się na bilansowanie 1:1 otrzymasz rabat 100% na zmienne koszty energii pobranej z wirtualnego magazynu.
 • Zyskujesz gwarancję rozliczenia po najniższej cenie regulowanej przez Urząd Energetyki.
 • Nie musisz mieć wkładu własnego – możesz otrzymać kredyt do 60 tys. zł nawet na mikroinstalcję o większej mocy.
 • Możesz skorzystać z dofinansowania oferowanego przez program Mój Prąd 4.0 dla instalacji do 10 kWp, co jeszcze bardziej obniży koszty i przyspieszy zwrot inwestycji.

Jak wybrać firmę oferującą zwrot 100%?

W modelu 1:1 potrzebna jest współpraca zarówno wytwórcy, jak i spółki obrotu energią. Oznacza to, że podpisujesz umowę kompleksową (umowę na sprzedaż i dystrybucję energii) ze spółką, która jest inna niż Twój sprzedawca z urzędu. Możesz zatem samodzielnie wybrać firmę, która zaproponuje Ci najlepsze usługi.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając firmę oferującą zwrot 100%?

 • koszt dystrybucji energii, 
 • dopuszczalna wielkość instalacji fotowoltaicznej,
 • taryfę, w której obowiązuje usługa, 
 • dodatkowe opłaty, 
 • czas przechowywania nadwyżek w tzw. wirtualnym magazynie. 
Twórca treści dotyczącej produkcji i wykorzystania energii odnawialnej. Przygotowuje artykuły związane z branżą fotowoltaiczną, omawia nowinki technologiczne oraz rozwiązania prawne z zakresu OZE. Autor poradników, które dostarczają rzetelnej wiedzy w przystępnej dla każdego formie. Za cel nadrzędny stawia sobie promowanie zachowań proekologicznych, aby przyszłość nas wszystkich malowała się w jaśniejszych barwach. W wolnych chwilach piecze ciasta – tucząc pracowników SolarSpot’u.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.